Poslední aktualizace tohoto hradu: 25. 7. 2015


Značka zříceniny hradu

ŽELEZNICE

též Isenberk; 4,5 km severovýchodně od Jičína

    Zaniklý hrad na výrazném návrší nad stejnojmenným městem.
    Se jménem Železnice se setkáváme v predikátu pánů ze Železnice počínaje mocným Čéčem od 2. poloviny 12. století až do konce 14. věku. Obecně se předpokládá, že hrad Železnice zanikl již v průběhu 14. století.
    Hradní, nejspíše jednodílný areál kapkovitého obrysu byl velmi těžce poškozen lámáním kamene. Nejlépe se dochoval průběh vnějšího příkopu a valu před ním. Z výše položeného nevelkého vnitřního hradu zbyla jen jižní část, nejspíše však s poškozeným a zkomoleným povrchem. Rozpadá se do dvou výškových úrovní lemovaných valovitými útvary nejasného stáří.
    Dosavadní vědomosti o hradu jsou více než zlomkovité a neumožňují jeho bližší charakteristiku. Této skutečnosti je nutno zvláště litovat v souvislosti s faktem, že se může jednat o jeden z nejstarších šlechtických hradů v zemi.

Zdroj:
- DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. 2. vydání. Praha: Libri, 2002, s. 643.
- SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Díl V. - Podkrkonoší. 1. vydání. Praha: František Šimáček, 1887, s. 198-200.Základní informace:

Název:

Železnice

Okres:

Jičínský

Poloha:

4,5 km severovýchodně od Jičína

Nadmořská výška:

370 m n. m.

GPS souřadnice:

50°28'3.500"N, 15°22'59.977"E

Přístupnost:

volně přístupný celoročně

Majitel:

město Železnice, správce MÚ Železnice

Oficiální stránky:

-

Fotogalerie:

Fotogalerie

Dokumentace:

terénní náčrt hradu


Typický pohled:


Železnice

Cesta k hradu:

Autobus Autobusem se dopravíme přímo do Železnice, Těšína, kde zastavují příměstské linky z Jičína, Semil a Hradce Králové. Projdeme Těšínem, abychom po necelém 1 km stanuli u paty hradního návrší.
Vlak Nejbližší vlaková zastávka se nachází v Železnici na trati 041: Hradec Králové – Jičín – Turnov. Hradní návrší je od ní nadohled vzdáleno vzdušnou čarou 2 km severovýchodně.
Automobil Autem lze dojet až do vsi Těšín u Železnice, nad níž se tyčí výrazné návrší se skromnými zbytky hradu.Copyright © Ohradech.eu (David Mikoláš)