Poslední aktualizace tohoto hradu: 19. 12. 2008


Značka zříceniny hradu

ŠTRAMBERK

též Strallenberg; 4 km západně od Kopřivnice

    Zčásti romanticky obnovená zřícenina hradu na vápencovém kopci nad městem, s nímž byl spojen opevněním. Město založil roku 1359 markrabě Jan Jindřich a snad ještě za něho bylo k hradu přihrazeno. Městské hradby se však připojovaly ke zdem rozlehlého předhradí, do něhož byl samotný přístup přihrádkem podél skalnatého hřebene od severovýchodu. Samotný hrad ve vrcholové poloze má obdélný půdorys tvořený hradbou se zaoblenými nárožími. Na ohrožené straně, těsně za zalomenou čelní hradbou, dodnes stojí válcový bergfrit - známá "Trúba". Zbytky paláce zmizely při romantické obnově a stavbě restaurace. Stál napříč za velkým opěrným pilířem nad městem.
    Založení tohoto prvního hradu můžeme podle názvu připsat rodu Benešoviců (Vokovi z Kravař mezi lety 1315-25), kteří po smrti Jana Jindřicha Štramberk opět drželi. Nemůžeme vyloučit, že Janu Jindřichovi těsný palác nepostačoval a postavil druhý, větší. Zaujal snížený konec vrcholové plošiny a úplně zmizel (zčásti pod budovou turistické chaty). Tehdy při stavbě dolní ohrady vznikla také hranolová věž střežící branku vedoucí do města. V 16. stol., za pánů ze Žerotína, zřejmě ještě došlo k renesanční přestavbě hradu, o níž svědčí okna s římsami a atiky paláců a věže. Známe je jen ze starých vyobrazení.
    Hrad hrál s nevalnými výsledky úlohu pevnosti po celé 17. stol., ale roku 1783 se část zřítila a následovaly destrukce záměrné. Teprve v roce 1899 počaly pod vedením K. Hilberta zabezpečovací a renovační práce. Vedle zastřešení věže byla na starých základech vystavěna velká část zdí (hlavně předhradí) znovu.

Zdroj: PLAČEK, Miroslav. Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku. 2. vydání. Praha: Libri, 1999, s. 337.Základní informace:

Název:

Štramberk

Okres:

Novojičínský

Poloha:

4 km západně od Kopřivnice

Nadmořská výška:

415 m n. m.

GPS souřadnice:

49°35'32.35"N, 18°6'58.361"E

Přístupnost:

přístupný v návštěvních hodinách

Majitel:

město Štramberk

Oficiální stránky:

www.stramberskatruba.cz

Fotogalerie:

Fotogalerie

Dokumentace:

1. celkový plán hradu
2. kresba hradu z r. 1772


Typický pohled:


Štramberk

Cesta k hradu:

Vlak Ve Štramberku se nachází stanice vlaku, z níž se dáme po červené, a poté po modré značce, která nás dovede na náměstí. Zdoláme schody a jsme na místě.
Automobil Pokud cestujeme automobilem, můžeme ho zaparkovat přímo na náměstí (platí se v automatu). S trochou štěstí lze auto odstavit i v některé z ulic, ovšem velký pozor na dopravní značení! A hlavně si nezapomeňte koupit výborné Štramberské uši přímo z místích pekárniček!


Erby významnějších držitelů hradu:

Markrabě moravský

Markrabě mor.

Páni z Kravař

Páni z Kravař

Páni z Cimburka

Páni z Cimburka

Páni z Boskovic

Páni z Boskovic

Žerotínové

Žerotínové


Copyright © Ohradech.eu (David Mikoláš)