Poslední aktualizace tohoto hradu: 29. 7. 2021


Značka zříceniny hradu

NEVDĚK

Zaniklý hrad na vysokém kopci nad Žluticemi.

    Hrad založil ve 40. letech 15. století husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic na místě staršího zaniklého objektu, jak někteří autoři předpokládají. Jeho jméno kontrastuje s názvem Jakoubkova prvního hradu Oltáříku. Opuštěn byl v 17. století.
    Hrad tvořily dvě patrně palácové budovy ve zhruba okrouhlém areálu přístupném čtverhrannou branou. Mohutné obvodové opevnění bylo tvořeno valy a příkopy bez prvků umožňujících aktivní dělostřeleckou obranu.
    Poloha na vrcholu neohrozitelném dělostřelbou je typická pro hrady stavěné v průběhu husitských válek. Oproti stísněným objektům z 20. a 30. let 15. století je zde však patrný již určitý vývoj k náročnějšímu obytnému programu umožněného klidnějšími poměry. Mohutnost zemního opevnění vyplynula především z oblého charakteru vrcholu kopce postrádajícího skalní útvar, který by přispíval k obranyschopnosti.
    Od pozdního jara do podzimu je terén s relikty hradu značně nepřehledný, proto je vhodnější lokalitu navštívit v době vegetačního klidu!


zlutice-prvni_vojenske_mapovani.jpg, 211kB

Žlutice (okr. Karlovy Vary) na výřezu z mapového listu č. 103 Prvního vojenského mapování z let 1764-1768, rektifikace 1780-1783 (http://oldmaps.geolab.cz). 1 - Mazanec, 2 - zámek, 3 - Nevděk; A - Horní předměstí (též Nové Město), B - Dolní předměstí, C - Lomnice, D - Hladov.


Zdroj:
- DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. 2. vydání. Praha: Libri, 2002, s. 378.
- SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Díl XIII. - Plzeňsko a Loketsko. Praha: František Šimáček, 1905, s. 206-209.Základní informace:

Název:

Nevděk

Okres:

Karlovarský

Poloha:

27 km jihovýchodně od Karlových Varů

Nadmořská výška:

630 m n. m.

GPS souřadnice:

50°4'59.632"N, 13°9'59.426"E

Přístupnost:

volně přístupný celoročně

Majitel:

stát, správce Lesy ČR

Oficiální stránky:

-

Fotogalerie:

Fotogalerie 07/2020  Fotogalerie 12/2020

Dokumentace:

terénní náčrt hradu


Typický pohled:


Nevděk

Cesta k hradu:

Automobil Automobil lze zaparkovat ve Žluticích na Velkém náměstí naproti informačnímu středisku. Hrad je od něj vzdálen cca 2,2 km po pěších turistických trasách.
Autobus Autobus zastavuje přímo ve Žluticích, nejbližší bude zastávka Železniční stanice.
Vlak Vlakem je možno dojet také přímo do Žlutic, železniční stanice leží na trati č. 161 Rakovník – Bečov nad Teplou. Turistu čeká cca 1,3 km dlouhý výstup ke zřícenině po žluté značce.


Erby významnějších držitelů hradu:

Jakoubek z Vřesovic

Z Vřesovic


Copyright © Ohradech.eu (David Mikoláš)