Poslední aktualizace tohoto hradu: 11. 2. 2020


Značka zříceniny hradu

KOKOŘÍN

11 km severně od Mělníka

    Zachovaný hrad na pískovcové skále nad Kokořínským dolem nedaleko stejnojmenné obce.
Hrad v době před rokem 1320 postavil nejspíše Hynek z Dubé. Za Aleše Škopka z Dubé byl v době husitských válek po roce 1426 dobyt a pobořen. Poté se zde střídali různí šlechtičtí majitelé. V roce 1544 se hrad udává již jako pustý. Zříceniny byly v letech 1911 až 1918 pro Jana Špačka restaurovány architektem E. Sochorem za odborné účasti A. Sedláčka, Z. Wintera, Z. Wirtha a Č. Zíbrta. Přesto tato obnova nedopadla příliš šťastně.
    Dispozice Kokořína využívala všech výhod členitého pískovcového staveniště. Prvé dřevěné opevňovací články se nacházely na přístupové cestě ve značné vzdálenosti od jádra hradu. To zaujalo měsícovitý, skalními bloky tvořený útvar, k němuž bylo z boku přihrazeno doposud blíže nezkoumané předhradí. Nejvyšší místo jádra zaujal okrouhlý bergfrit s vysazeným ochozem a zděnou helmicí. Brána do hradu byla v okružní hradbě prolomena na opačné straně. Za ní se vypínal čtverhranný věžovitý palác. Pod věží kromě klenutých, ve skále vysekaných sklepů, bývala ještě další, původně dřevěná budova, dnes nahrazená romantickou novostavbou. K čelu paláce se přikládal přístavek vyplňující prostor mezi ním a čelní hradbou, a stavba lehčí konstrukce vytápěná kachlovými kamny bývala i v protilehlém koutu nádvoří.

Zdroj: DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. 2. vydání. Praha: Libri, 2002, s. 257-258.Základní informace:

Název:

Kokořín

Okres:

Mělnický

Poloha:

11 km severně od Mělníka

Nadmořská výška:

328 m n. m.

GPS souřadnice:

50°26'25.6"N, 14°34'35.789"E

Přístupnost:

přístupný v návštěvních hodinách nebo po předchozí domluvě

Majitel:

Špačkovi

Oficiální stránky:

www.hrad-kokorin.cz

Fotogalerie:

Fotogalerie

Dokumentace:

1. celkový plán hradu
2. kresba hradu před restaurací
3. interaktivní 3D model


Typický pohled:


Kokořín

Cesta k hradu:

Hrad Kokořín je poměrně vděčným turistickým cílem, o čemž svědčí jeho návštěvnost přesahující 60 tisíc lidí ročně.
Automobil Možná i proto, pokud se sem vypravíte autem, nebudete mít zřejmě problém se zaparkováním. Parkovacích ploch je zde několik, všechna samozřejmě soukromá = placená. Při své poslední návštěvě hradu v červenci 2008 jsem musel oželet padesátikorunu.
Vlak Cestovat k tomuto malebnému hradu, který J. W. Goethe označil lodí plující mořem lesa, lze i vlakem. Při své první návštěvě Kokořína jsem vystoupil na zastávce Kanina, odkud je hrad vzdálen asi 4 km vzdušnou čarou. Cesta však vede po silnici a není značená. Pravděpodobně hezčí, turisticky značená, ovšem i o krapet delší cesta vybíhá z Mšena, které je další zastávkou vlaku hned za zmiňovanou Kaninou.
Autobus Autobusové spoje jedoucí na lince Mělník - Kokořín můžete využít také. Zkuste mrknout na www.idos.cz.


Erby významnějších držitelů hradu:

Berkové z Dubé

Berkové z Dubé

Klinštejnové z Helfenburka

Klinštejnové

Beřkovští ze Šebířova

Beřkovští ze ...

Hrzánové z Harasova

Hrzánové z ...

Valdštejnové

Valdštejnové


Copyright © Ohradech.eu (David Mikoláš)