Poslední aktualizace tohoto hradu: 16. 8. 2009


Značka zříceniny hradu

JILJOV

7,5 km jižně od České Lípy

    Místo se v minulosti jmenovalo Veilchenburg a snad jej místí obyvatelé nazývali i "das wüste Schlössel". Na základě nepřesvědčivé etymologie spojil August Sedláček lokalitu se jménem Jiljov, známým z písemných pramenů. Jméno se ujalo a stalo se součástí úředního názvosloví. Při průzkumu panských sídel v okolí Holan neshledali pánové Gabriel a Panáček žádnou souvislost jména Jiljov s touto lokalitou, ba ani s jinou v okolí, takže jméno bude třeba hledat mimo tuto oblast, snad někde v okolí Všetat.
    Lokalitu tvoří romanticky upravená skála na oválném "tvrzišti", obklopeném sice mělkým, ale rozlehlým, v nejužším místě 15, v nejširším 32 metry širokým příkopem, otevírajícím se k Dolskému potoku. Od toho jej dnes odděluje zeď obory, za kterou dosud spatřujeme hráz, dle V. J. Sedláka určenou k napouštění příkopu tvrze. Po západní, vnější hraně příkopu je v současné době vedeno koryto potoka k napouštění nedalekých sádek. Veškeré poznatky o lokalitě podporují názor, že celý komplex vznikl jako součást romantických úprav okolí Nového Zámku majitelem panství Vincencem Karlem Kounicem po roce 1820 a se středověkým panským sídlem nemá nic společného.

Zdroj: GABRIEL, František a Jaroslav PANÁČEK. Hrady okresu Česká Lípa. Praha: Argo, 2000, s. 161-162.Základní informace:

Název:

Jiljov

Okres:

Českolipský

Poloha:

7,5 km jižně od České Lípy

Nadmořská výška:

265 m n. m.

GPS souřadnice:

50°36'54.519"N, 14°30'31.199"E

Přístupnost:

volně přístupný celoročně

Majitel:

stát, správce Lesy ČR

Oficiální stránky:

-

Fotogalerie:

Fotogalerie

Dokumentace:

-


Typický pohled:


Jiljov

Cesta k hradu:

Automobil Autem se dá z Holan v podstatě zajet až k rozcestníku Sádky, od něhož je lokalita vzdálena přibližně 200 metrů. Nicméně v rámci vycházky nebude jistě na škodu nechat auto v Holanech, třeba u hospody, u níž stojí také jeden turistický rozcestník s mapou, a vydat se k 1 km vzdálenému hradu po modré značce po svých.
Vlak Nejbližší vlaková stanice se nachází v Zahrádkách u České Lípy. Hrad je odsud sice vzdálen 4,5 km, avšak nebudete litovat. Když překonáte 200 m po frekventované silnici, napojíte se na žlutou značku, která vás dovede k rozcestníku Karba. Pokračujete po červené Peklem k zámku Zahrádky (další rozcestník), pak po modré přes 1,5 km dlouhou lipovou alejí až dorazíte k rozcestníku Sádky.
Autobus Autobus zajíždí do Holan z České Lípy.


Erby významnějších držitelů hradu:

Kounicové

Kounicové


Copyright © Ohradech.eu (David Mikoláš)