Poslední aktualizace tohoto hradu: 18. 3. 2025


Značka zříceniny hradu

HAZMBURK

též Klapý; 14 km jihozápadně od Litoměřic

    O počátcích hradu neexistují přesné údaje a historická tvrzení se v tomto případě velmi různí. Hrad vybudovali nejspíš Lichtenburkové v 2. polovině 13. století. Do psaných dějin vstupuje 26. prosince 1336, kdy ho král Jan Lucemburský prodal Zbyňkovi Zajícovi z Valdeka, který jej dle části svého erbu - zajíce ve skoku - přezval Hazmburk. Zajícové z Hazmburka vlastnili hrad s okolním panstvím až do roku 1558, kdy ho Kryštof Zajíc z Hazmburka prodal Janu staršímu z Lobkovic. Hrad Hazmburk již tehdy osídlen nebyl a roku 1586 se označuje jako pustý. V současnosti je hrad majetkem státu a je přístupný v návštěvních hodinách. Je možno po schodech vystoupat na vrchol Bílé věže a za dobrého počasí pozorovat krásnou okolní krajinu.
    Dispozice hradu je v podstatě dvojdílná. Dolnímu hradu se složitější, doposud jen velmi fragmentárně známou zástavbou dominuje okrouhlá Černá věž, původně opatřená ochozem na konzolách v úrovni zeslabení své hmoty. Hornímu hradu na vrcholu kopce vévodí čtverhranná Bílá věž, jejíž spodní patro bylo z lomového kamene vyzděno pravděpodobně v 2. polovině 13. století. Věž je obklopena silnou vysokou plášťovou hradbou vymezující obdélný obrys se silně zaoblenými nárožími. K této hradbě se přikládaly tři palácové budovy, z nichž největší a zároveň nejstarší byla jižní. K její východní stěně přiléhá zajímavá cisterna s nálevkovitým ústím vyzděným z kvádrů. Jádro obíhal parkán a západně od něj se nacházela další, snad mladší část hradu, označovaná někdy jako západní předhradí.
    Mnoho nejasností zůstává i v poznání stavebního vývoje hradu. Kardinální otázkou je především současnost či následnost obou jeho částí a jejich datování vyplývající z nejasností okolo osoby stavebníka. Poněkud jasněji je pouze ve vývoji vnitřní zástavby horního hradu, kde lze za dílo Zbyňka Zajíce z Hazmburka považovat jižní (snad pouze s výjimkou nejspodnější úrovně) a patrně i severní palác a zvýšení Bílé věže včetně dochovaného cimbuří. Stavební vývoj hradu se nejspíše v podstatných rysech uzavřel již před husitskými válkami. Hazmburk nepochybně představuje z hlediska dalšího výzkumu velmi perspektivní lokalitu. Bez detailního archeologického výzkumu jeho složitou problematiku za současného stavu vědomostí uspokojivě vyřešit není možné.


Hazmburk, plán hradu s interpretací stavebního vývoje podle D. Menclové

Hazmburk (Klapý). Plán hradu s interpretací stavebního vývoje podle D. Menclové

černě - zdivo z nejstarší fáze,
šrafovaně - zdivo z doby po roce 1335,
tečkovaně - mladší zdivo.

1) první brána,
2) příhrádek,
3) druhá brána,
4) cisterna (původně snad studna),
6) současný domek kastelána,

7) prostor předhradí se zástavbou neznámé podoby,
8) příkop,
9) parkán jádra,
10) nádvoří jádra,
11) palác s rytířským sálem,
12) Bílá věž,
13) opevněný spočinek na západě,
14) suterén zaniklé budovy.

Zdroj:
- ANDĚL, Rudolf a kol. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Severní Čechy. Praha: Svoboda, 1984, s. 131-135.
- DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. 2. vydání. Praha: Libri, 2002, s. 153-154.
- SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého XIV. Litoměřicko a Žatecko. Praha: František Šimáček, 1923, s. 1-7.
- ZÁRUBA, František. Hrady doby přemyslovské I. Královské hrady, biskupská sídla, Chebsko. Praha: NLN, 2023, s. 406.



Základní informace:

Název:

Hazmburk

Okres:

Litoměřický

Poloha:

14 km jihozápadně od Litoměřic

Nadmořská výška:

418 m n. m.

GPS souřadnice:

50°26'2.74"N, 14°0'53.83"E

Přístupnost:

přístupný v návštěvních hodinách

Majitel:

stát, správce NPÚ–ÚOP v Ústí nad Labem

Oficiální stránky:

www.hrad-hazmburk.cz

Fotogalerie:

Fotogalerie 2007  Fotogalerie 2011  Fotogalerie 2013 
Fotogalerie 2015

Dokumentace:

interaktivní 3D model


Typický pohled:


Hazmburk

Cesta k hradu:

Výchozím bodem je (placené) parkoviště pod hradem nad obcí Klapý, odkud se vine značená cesta k hradu. Výstup trvá asi 20 minut rychlejší chůzí.


Erby významnějších držitelů hradu:

Lichtenburkové

Lichtenburkové

Zajícové z Hazmburka

Zajícové z ...

Lobkovicové

Lobkovicové


Copyright © Ohradech.eu (David Mikoláš)