Poslední aktualizace tohoto hradu: 31. 7. 2013


Značka zříceniny hradu

KŘEČOV

12 km západně od Podbořan

    V písemných pramenech se hrad připomíná poprvé k roku 1338, kdy ho držel rytíř Racek. Při křížové výpravě roku 1421 byl Křečov v rukách Rackových potomků dobyt. Nebyl však zřejmě vážněji poškozen a další opravy se dočkal za Vřesovců na přelomu 70. a 80. let 15. století. Další majitelé, páni z Údrče, zde sídlili nejméně do roku 1494. Po tomto datu přestal být rezidenčním objektem a zřejmě rychle pustl. K roku 1543 se poprvé uvádí jako pustý. Dobře dochovaná zřícenina byla v 18. a 19. století poškozena při hledání pokladů.
    Nevelká dispozice v nepříliš výhodné poloze, obíhaná příkopem a valem, který však dnes není zachován po celém obvodu, byla dvojdílná. V mírně lichoběžném předhradí jsou patrny reliéfní relikty dvou zděných budov (při jižní části čela a na jižní straně), ostatní zástavba byla zřejmě lehčí konstrukce. Malé jádro vykazuje čtvercový obrys a jeho obvodová hradba byla vyzděna se zaoblenými nárožími. Stejně jsou upravena i nároží volně excentricky stojící lehce obdélné obytné věže s valeně zaklenutou nejnižší patrnou úrovní. K jižní straně jádra se přikládala dlouhá, zřejmě podsklepená budova, bez výzkumu nejasného účelu. Kromě ní jádro obsahovalo již jen protáhlou vstupní věžovitou bránu, částečně předstupující před jeho čelo.
    Křečov je pěknou ukázkou hradu donjonového typu v jeho rozvinutější variantě, který byl celou dobu své existence sídlem nižší šlechty a svou celkovou podobou nestál daleko od výstavnějších soudobých tvrzí.

Zdroj: DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. 2. vydání. Praha: Libri, 2002, s. 297-298. ISBN 80-7277-003-9.Základní informace:

Název:

Křečov

Okres:

Lounský

Poloha:

12 km západně od Podbořan

Nadmořská výška:

475 m n. m.

GPS souřadnice:

50°12'32.570"N, 13°16'45.511"E

Přístupnost:

volně přístupný celoročně

Majitel:

parcela bez zápisu na LV

Oficiální stránky:

-

Fotogalerie:

Fotogalerie

Dokumentace:

1. terénní náčrt hradu dle L. Wettengla
2. rekonstrukce hradu dle L. Wettengla

Video:

Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých


Typický pohled:


Křečov

Cesta k hradu:

Autobus Autobusem se dopravíme nejblíže do Podbořanského Rohozce, kde zastavuje místní linka z Podbořan. Hrad je odsud vzdálen asi 1,5 km vzdušnou čarou.
Vlak Vlakem se dostaneme nejblíže do Vroutku (trať 160: Plzeň-Žatec), odkud je hrad vzdálen asi 7 km vzdušnou čarou.
Automobil Automobil bude třeba zaparkovat na příhodném místě u silnice z Podbořanského Rohozce do Nepomyšle. Polohu hradu spolehlivě zaznamenává turistická mapa Seznamu.


Erby významnějších držitelů hradu:

Brozanští z Vřesovic

Brozanští z V...

Údrčtí z Údrče

Údrčtí


Copyright © Ohradech.eu (David Mikoláš)